materiály těla vodní dýmky

Materiály pro výrobu vodní dýmky a jejich výhody a nevýhody

Tabák Sebero: Představení Reading Materiály pro výrobu vodní dýmky a jejich výhody a nevýhody 4 minutes Next Důležitá informace pro dýmkařské podniky: Registrace na znacenitabaku.cz

Tělo vodní dýmky je její nejdůležitější součástí. Jedná se o hlavní konstrukční prvek, který je zodpovědný za proudění kouře k hadici, její čištění a chlazení. Logicky však má na její funkčnost vliv materiál, ze kterého je vyrobená. Proto si dnes jednotlivé materiály přiblížíme, včetně jejich výhod a nevýhod.

Tělo vodní dýmky: Z jakých se vyrábí materiálů?

Vodní dýmky se nejčastěji vyrábí z nerezové oceli, mosazi, dřeva, polymerů a skla. Který materiál je pro vás nejlepší? Na tuto otázku není tak jednoduché odpovědět, záleží totiž na i na vašich preferencích. Podíváme se však na jejich výhody a nevýhody, které vám v rozhodování pomohou.

materiály vodní dýmky

Nerezové tělo vodní dýmky

Nerezová ocelskutečně hodně výhod – je odolná, estetická, neoxiduje, snadno se čistí a dlouho si zachovává krásný vzhled. Kov také dobře reaguje na změnu teploty – rychle zahřívá i ochlazuje – a nenasává pachy tabákových směsí.

Jedná se bez debat o nejlepší materiál pro všechny, kteří často pořádají kuřácké sešlosti, stejně jako pro shisha lounge bary. Jedinou nevýhodou může být vyšší cena, ta je však vyvážená dlouhou životností. 

Skleněné tělo vodní dýmky

Skleněné vodní dýmky nejsou na trhu tak často k vidění, nejsou ani tak oblíbené jako nerezová ocel. Vypadají efektně, neabsorbují pachy, dobře chladí kouř, ale jsou drahé, vyžadují pečlivé zacházení a snadno se poničí.

Použité sklo je tvrzené, přesto je při silnějším nárazu poměrně jednoduché roztříštit skleněnou dýmku na úlomky. Pokud se jedná o čiré sklo, je na něm také dobře vidět sebemenší nečistota a po každé session je třeba dýmku pořádně umýt pomocí speciálních přípravků.

Dřevěné tělo vodní dýmky

Vodní dýmky ze dřeva vypadají neuvěřitelně stylově, nejsou však vhodné na časné používání. Nesprávně ošetřené dřevo navíc může absorbovat pachy a vlhkost.

Pokud chcete dřevěný design, ale hledáte praktičtější řešení, vhodnou variantou mohou být dřevěné dýmky s kovovou vložkou. Takové dřevěné dýmky mají podobné vlastnosti jako ty z nerezové oceli, ale jsou mnohem dražší. Bez kovové vložky však budete muset kouřit pouze jeden druh tabáku, po každém použití konstrukci rozebrat a vysušit.

Dřevěné dýmky se tak hodí spíše jako dekorace, případně na speciální příležitosti.

Polymerové tělo vodní dýmky

Velmi běžným a oblíbeným materiálem pro výrobu těla vodní dýmky jsou polymery. Umožňují realizaci fantastických konstrukčních řešení, odolávají vysokým teplotám, snadno se zpracovávají a je možné je upravit na jakoukoliv barvu.

Polymerové vodní dýmky také patří k nejlevnějším, mají skvělý design, často neobvyklé tvary a hodí se do každého interiéru. Vyrábí se z nich i miniaturní hřídele pro malé vodní dýmky.

Konstrukční prvky a typy vodních dýmek

Pro úspěšný výběr vodní dýmky je důležitý nejen materiál, ale také konstrukční vlastnosti dýmky, které ovlivňují snadnost použití a proudění kouře. Velký význam má typ základny, který se volí v závislosti na provozních podmínkách.

V prodeji je mnoho typů hřídelí, které se liší tvarem, velikostí a způsobem připojení. Jsou vhodné pro použití doma, venku i ve větším prostoru na dýmkařské párty. Po čem se vyplatí koukat?

Tělo vodní dýmky se závitem

Závitový typ spoje spolehlivě fixuje tělo dýmky k váze a umožňuje snadnou manipulaci. Dřík se zašroubuje do baňky a získáte uzavřenou, stabilní strukturu, která zajišťuje rychlé ochlazení kouře a bohatou chuť.

Dýmky se závitem se hodí na použití venku i na přelidněných večírcích, právě pro lepší stabilitu. Oceníte možnost dýmku snadno přemisťovat z místa na místo, bez obav o její poničení.

Tělo vodní dýmky s difuzérem

Difuzéry filtrují kouř a zajišťují hladký tah. Jedná se o malé zařízení, které může být na dýmce zabudované, ale dá se také dokoupit zvlášť. Mimo jiné také tlumí hluk bublání v baňce a umocňuje tak klidnou atmosféru celé session.

Tip: Chcete si vyrobit vlastní difuzér? Na konec dříku nasaďte kus hadice, kterou uzavřete zátkou s mnoha malými otvory. Takový difuzor však nepoužívejte dlouho, zvládne maximálně tři session.

Na trhu je tak velký výběr, který znesnadňujě výběr nejlepší vodní dýmky. Každý má své výhody i nevýhody, v každém případě je dobré myslet na praktičnost a konstrukční řešení. Kromě designu a materiálu těla dávejte pozor také na těsnění a způsob sestavení konstrukce. V neposlední řadě zvolte také správnou velikost pro odpovídající průměr vázy.