Tabák do vodní dýmky - jak vybrat?

Tabák do vodní dýmky - jak vybrat?

Minule jsme si vysvětlili korunky a dnes se podíváme na tabák.

Budeme si dnes ukazovat možnosti tabáků do vodních dýmek.

Tabáku dnes existuje desítky značek a stovky příchutí, trh se za posledních pár let utrhl ze řetězu a každoročně přibude nějaká nová značka a nespočet příchutí na trhu. I v České republice za posledních pár let přibylo více distributorů a pod nimi dovoz různých značek tabáku, jako je Dark Side, Tangiers, MIX TO, Maridan, Adalya a další.

Teď už k samotnému tabáku.

Tabák do vodních dýmek se liší na dvě hlavní kategorie, "světlý" a "černý", dále dle jejich země výroby, použitého tabákového listu, a v neposlední řadě tepelné výdrže.

Tabákový list máme Oriental, Burley, Virginie a občas se používají doutníkové listy.

Virginie je nejčastěji používaný tabák na výrobu dobrot do dýmky, sílu tabáku upravuje použitá příprava dané značky, která je tajná.

Burley je druhý nejvíce používaný list tabáku, obsah nikotinu je u tohoto tabáku větší než u Virginie. Oriental se tolik nepoužívá, většinou nějaká značka ho lehce použije, ale jedná se o pár procent.

Světlý tabák se vyznačuje tím, že je slabší oproti černému, využívá se pro jeho účely Virginie list, který díky úpravám poníží obsah nikotinu, aby byl slabší. Takže ideální pro začátečníky s dýmkami.

Portfolio příchutí je opravdu obrovské, dostaneme od ovocných, citrusových, krémových chutí, až k netradičním chutím jako je bazalka. Nejvíce využívané značky světlého tabáku v česku jsou Adalya, 7-days, Maridan, Al-fakher, Element a MIX TO.

Černý tabák se vyznačuje silou, ale záleží na značce. Nejčastěji se používá stejný tabákový list Virginie, ale zde se přimíchává do směsi I Burley nebo Oriental, některé tabáky jsou čistě na bázi Burley listu. Též je zde bohaté portfolio a věrnější aromata za nás. Zmínil bych zajímavosti jako je chilli, losos a steak. Značky dostupné v ČR jsou Dark Side, Tangiers, Element, Spectrum a nově bude I Black Burn, WTO a další.

Nějaké zajímavosti ohledně tabáku.

MIX TO je tabáková směs, kde je zvlášť tabáková sušina obohacena o aromata a k tomu přidaná lahvička s glycerinem. Stačí glycerin nalít do směsi, promíchat tabákový list a můžete kouřit. Překvapí Vás příjemná cena u tohoto produktu.

Další ze zajímavých tabáku je WTO, nepoužívá se tady žádná Virginie ani třeba Burley, jsou to doutníkové listy po minimálně čtyřleté fermentaci. Prodává se v několika řadách. Cuba – jedná se o slabší řadu bez použití aromat, Tanzanie – mnohem výraznější řada, ale pořád se jedná o slabší řadu, Caribbean – jedná se o silnější řadu než u zmíněných předchozích dvou, Nicaragua – nejsilnější řada, Perique – silná a velmi limitovaná řada, ročně se vyrobí jen pár tun pro celý svět.

Black Burn je tabák, který obsahuje Burley list, díky tomu je silnější než Dark Side. Není to jediná jeho výhoda. Zajímavostí je také samotný proces výroby, kdy oproti obvyklému vaření listů surového tabáku výrobce využívá měkčení tabáku ve speciální směsi po dobu 48 hodin a následné fermentace v délce 2 týdnů. Díky tomu zajistí lepší konzistenci produktu.

Tangiers je tabák, který již vznikl v roce 2000 v Americe a I po 20. letech si drží svoji kvalitu. Jedná se o tabák, s kterým si může dýmkař pohrát, jde totiž nabít na chuť, ale I na sílu. Tabák má čtyři řady, BIRQUQ – nejslabší řada, NOIR – nejrozšířenější řada, dostupná I u nás v ČR.

F-LINE – je jako řada Noir, ale obohacená o kofein, BURLEY – nejsilnější řada obsahuje list Burley, oproti ostatním řadám, které obsahují list Virginie. Tento tabák vydrží více tepla.

Za zmínku stojí i netabák od značky Chabacco, jedná se o "tabák", který ale je z čajových lístků, nepoužívá se zde tabáková sušina. Tato značka má tři řady, bez nikotinu, Medium a Hard. V České republice je dostupná řada Medium a portfolio činí 17. příchutí.

Na závěr bych chtěl zmínit zajímavý projekt, který se jmenuje Theo, jde o českého výrobce. Osobně ho známe a snaží se to dělat co v nejlepším duchu. Ve svém portfoliu má 13. příchutí.