Jak Pečovat o své korunky, aby Vám vydržely déle?

Jak Pečovat o své korunky, aby Vám vydržely déle?

Začíná to ihned po zakoupení. 

Hliněné korunky vyžadují při čištění zvláštní pozornost, protože je nejnáchylnější k pohlcování chutí (melasy), lze je dobře vyčistit, a to několika způsoby. Po zakoupení nové korunky, doporučujeme před prvním použití o ní již pečovat. Stačí dodržovat řadu jednoduchých pravidel.  

Opláchněte korunku studenou vodou, abyste odstranili prach z ní. Potom jí vložte na 15–20 minut do teplé vody. Nejdůležitější je nedávat to do vroucí vody. Korunka by měla být namočená v takové vodě, aby se póry nasytily a hlína získala svůj pracovní povrch. Po odmočení vytáhněte korunku z vody, otřete jí a nechte úplně vyschnout NA 20–40 MINUT. Dále byste měli si nabít dýmku zkušební, ideálně použít tabáky, kterých Vám nebude líto. Díky tomu se zatáhnou póry v korunce. Pří prvním kouření můžete cítit zápach hlíny. Po prvním použití opláchněte, nechte uschnout a můžete nabíjet vesele dál. 

 

Proč hliněné korunky vyžadují zvláštní péči? 

Hliněné korunky jsou vyrobeny z přírodních surovin. Tyto korunky jsou tvarovány ručně na hrnčířském kruhu a následně vypalovány ve speciálních pecí při vysoké teplotě. Hlína je poměrně odolný materiál, používá se na různé předměty již od starověku.  

Povrch korunky má porézní strukturu, kterou melasa z tabákové směsi proniká hluboko do korunky. Některá keramika je potažená glazurou, která zabraňuje pronikání melasy do korunky, ale glazura podporuje více vedení tepla, kvůli tomu se Vám může dýmka rychle spálit. 

 Když nebudete pečovat o své korunky, tak časem to může ovlivňovat chuť při kouření. 

 

Hygienická pravidla pro hliněné korunky. 

Po dokouření dýmky necháme korunku vychladnout, měla by být sotva teplá při dotyku. Poté jí opláchneme vodou a necháme uschnout. Před dalším použitím jí ideálně opláchneme vodou a necháme 10-15 minut uschnout, Tato metoda ochrání hliněné korunky a výrazně zvýší její dlouhodobou funkčnost. 

Pokud korunka potřebuje generální čištění, použijte jednu z následujících doporučení: 

-Vložíme do horké vody, ne do vařící a necháme korunku dobře nasáknout, to většinou stačí k odstranění zápachu a vytažení melasy z pórů. 

-Korunku můžeme dát do trouby a upéct, z trouby se bude hodně kouřit, ale dostaneme z ní melasu účinněji.  

-Použijte vodu s jedlou sodou. 

 

Tipy, které pomohou prodloužit životnost korunky. 

Pokud chcete, aby Vám hliněná korunka vydržela dlouhou dobu, řiďte se danými pravidly. 

- Odstraňte tabák ihned po dokouření z korunky. Hlavní příčinou kontaminace póru korunky je ochlazení melasy uvnitř korunky, póry se zužují a melasa v nich zůstává a špatně se vymyje. 

- Zkuste použít kaloud, ten správněji rozvádí teplo uvnitř korunky, narozdíl od alobalu. 

-Zakupte si více typů korunek, některé využívejte čistě na světlý tabák, některé na černý tabák.