Jak vybrat korunku?

Jak vybrat korunku?

V dýmkařském světě je nespočet způsobů, jak připravit vodní dýmku. Jedním z kritérií je výběr korunky, která obsahuje tabák a nahřívá se. K tomu používáme různé nástroje, to je povídání na jiný článek. My se zaměříme na držitele tabáku – korunku.

Korunky můžeme rozdělit do několika kategorií podle materiálu, tvaru nebo třeba podle vedení tepla.

Když se podíváme na materiál, tak nejčastější jsou korunky hliněné/keramické. Najdeme je v naprosté většině podniků. Další materiály, které se používají, je například silikon či sklo. V rámci materiálu pak ještě rozdělujeme korunky podle toho, zda jsou či nejsou glazurované, což je povrchová úprava, kterou můžeme znát z keramického nádobí. Tato úprava nám u korunek umožňuje lepší vedení tepla, což v praxi znamená, že korunka se více zahřívá a může pouštět více síly. Dále na tlustostěnné a tenkostěnné.

Dále je potom tvar. V tomto ohledu jsou v dnešní době nejpoužívanější typy turek nebo phunnel. O tomto budu psát níže podrobněji, protože se korunky mohou vyskytovat ve velké variaci tvarů, které potom určují, k čemu se korunka hodí nejlépe. Pokud bychom hledali již méně používané typy, tak je nutné zmínit například vortex, který je podobný phunnelu, nebo salamander, který se vyznačuje velkým množstvím tabáku, který pojme a pohybuje se kolem 50 g.

Poslední potom je rozdělení dle určení, kdy se zaměřujeme buď na chuť, nebo na sílu.

Když se podíváme podrobněji na typ korunek typu turek, tak je poznáme primárně podle miskovitého tvaru prostoru pro tabák a menších dírek na spodku korunky. Těchto dírek můžeme najít na korunce od 4 do 8 nejčastěji, ale některé netradiční typy mohou mít i více. Tyto malé otvory zde slouží k proudění tepla, které jde z vrchu korunky přes tabák a přes otvory dolů dýmkou. Tabák se díky tomu rovnoměrné prohřívá a my si tak můžeme plně užít celý potenciál tabáku. Nabití korunky se zde děje nejčastěji formou flafu, tedy lehkého nasypání tabáku do korunky bez velkého množství utlačení. Tento způsob nechává mezi tabákem malé vzduchové kapsičky, přes které proudí horký vzduch pomalu uvolňuje nikotin z tabáku. Samozřejmě můžeme pro lepší tah udělat středovou dírku nebo pro silnější zážitek ji udělat menší až žádnou. Jak už tyto způsoby nabití napovídají, je tento typ velmi univerzální.

Mezi nejznámější značky zde patří UPG, neboli Upgrade, která je menší a pojme asi 20 g tabáku, a Smokelab typ V2, která je větší a pojme kolem 25 g. Tyto typy najdeme v drtivé většině podniků, právě pro svoji variabilitu. Dále je nutné zmínit i další značky a typy, jako je například Hooligan typ Bowl, jenž je glazurovaná, Voskurimsya Mumiya, která se vyznačuje lepším držením tepla, anebo Japona Killer, která je zase ideální pro silnější požitek z dýmky.

Dalším zmiňovaným typem, který chci rozepsat, je phunnel. Tento typ je identický svým velkým otvorem uprostřed, který vystupuje skoro po okraj korunky. Nabití se zde dělá právě kolem tohoto výstupu. Z toho nám potom vyplývá, že melasa se drží v korunce, protože nemá kudy protéct do dýmky, což lépe drží chuť a prodlužuje posezení u dýmky. Nabití tabáku se zde doporučuje opět na flaf nebo semidense (lehké udusání) a pod hranici korunky.

Nejznáměnšjí výrobce je Oblako se svými typy S (cca 10 g tabáku a ), M (cca 15 g tabáku) a L (cca 22 g). Dále je známý i typ Phunnel One od značky Smokelab, která se vyznačuje svou univerzálností, nebo značka Glina, která má nejznámější typy Alien (plytká phunnel korunka na cca 12 g tabáku, dense nabití a ideální pro tabák značky Tangiers) a Harmony, což je větší a univerzálnější provedení, které si užijeme i při přípravě na chuť. Mezi dalšími známými lze zmínit Japona Mummy nebo značku Thor.

Pokud bychom se chtěli zaměřit na krátké posezení u dýmky, vybíráme korunky, které jsou objemem vhodné na zhruba 10 g tabáku. Mezi tyto korunky můžeme zařadit z kategorií turků korunku Smokelab V1, která je hliněná, plytká a vhodná na zhruba 45minutové posezení. Z oblasti phunnelů si můžeme vybrat již zmiňovanou korunku Oblako S nebo novinku Oblako Flow, která je plytká a zvláštní „stříškou“ nad středovým otvorem. Výhodou je zde provedení, které nutí procházet horký vzduch celým tabákem, aby se dostal pod stříšku, a proto je zde nutné dbát na nabití ve flaf stylu, aby nedošlo k ucpání otvorů pod stříškou. Navíc díky glazurovanému provedení je tato korunka vhodná na silné dýmky.

Závěrem bych dodal, že hmotnost vhodného tabáku záleží na typu použitého tabáku. Nelze doporučit, který typ korunky je nejlepší, a proto doporučujeme zkusit více typů ve Vašem oblíbeném podniku, a podle toho si vybrat na domácí kouření typ, který Vám nejvíce vyhovuje.